Joga muzikantams
Užmaršumas ir dėmesio stoka, koncentracijos nebuvimas bei koordinacijos sutrikimai šiais laikais yra daugybės žmonių problema. Nesibaigiantys darbai, nuolatinis skubėjimas, greitas bėgimas. Galvoje sukasi įvairios mintys ir itin daug informacijos, kuri užgožia kitus reikšmingus ir ne mažiau svarbius dalykus, kaip savireguliacija, saviugda, fizinės būklės stabilumas, psichologinio komforto būsena ir kt. Pradeda kamuoti nerimas. Atmintis ir koncentracija tarpusavyje glaudžiai susiję, todėl stokodami dėmesio, negalėsime nieko atsiminti bei atlikti.
Vaikai šiuo atveju taip pat ne išimtis. Vaikų pasaulis – tai nuolatinis aplinkos pažinimas – be stereotipų, išankstinės nuomonės. Jie džiaugiasi paprastais dalykais ir mėgaujasi šia diena. Tačiau augimas šiuolaikiniame sociume uždeda negatyvų antspaudą vystymuisi ir mąstymui. Kartais aplinka „primeta” klaidingas vertybes ir stereotipus. Tuomet vaikas netenka harmonijos kaip viduje, taip ir išorėje. Pasikeičia ne tik mąstymas, pasaulėžiūra, bet ir laikysena, o kartais net pašlyja sveikata. Medikai ištyrė, kad tik 10 % vaikų ir paauglių yra visiškai sveiki ir reguliariai užsiima kokia nors fizine veikla, sportuoja. Kiti mieliau renkasi betikslį slankiojimą gatvėmis, kompiuterinius žaidimus ar televizorių.
Tikslas. Pristatyti kuo platesniai auditorijai jogos pratimų svarbą, kaip fizinio ir psichologinio kūno balanso faktorių.
Pagrindinis jogos, skirtos muzikantams, tikslas – išauginti sveiką ir stiprų kūną, išugdyti ramų ir patenkintą protą, ištobulinti kuo geresnę judesių koordinaciją bei veiksmų koncentraciją, dėmesio sukaupimą ir vidinį taikos pojūtį.
Priemonės. Jogos pratimų pagalba išmokstamos ir pasirenkamos sau tinkamos įvairios specialios technikos, kurios Jums leis:
- pagerinti atmintį,
- susikaupti reikiamu metu,
- būti produktyvesniu ir darbingesniu,
- būti mažiau išsiblaškiusiu
Išvados. Įvairios metodinės literatūros analizė parodė , kad įgūdžio perkėlimas į kitas sąlygas – tai sudėtingas žmogaus psichinės veiklos procesas, reikalaujantis sistemingų pratybų, ilgo kruopštaus darbo ir priklausantis nuo žmogaus aktyvumo, suinteresuotumo bei daugelio kitų veiksnių.
Sveiki įpročiai visam gyvenimui ir puikus pagrindas tolimesniam kūno ir sielos tobulinimui vaikystėje, paauglystėje ir suaugus praktikuojant jogą:
- gerėja motoriniai įgūdžiai, pusiausvyra, lankstumas. Vaikas išmoksta suprasti, kaip dirba jo kūnas ir išmoks jį valdyti;
- stiprėja organizmas. Kvėpavimo pratimai puikiai apsaugo nuo peršalimo ligų, o užklupus ligai – vaikas sirgs trumpiau, greičiau atsigaus po ligos;
- išmokstama koncentruoti dėmesį ir jį išlaikyti. Tai pagerins bendravimo įgūdžius ir pasiekimus moksle;
- išmokstama išlaisvinti emocijas ir išeikvojamas perdėtas aktyvumas;
- vaikas lengviau užmegs ryšį, supras savo jausmus ir pasitikės instinktais, drąsiai klausinės ir ieškos atsakymų savyje, savo aplinkoje;
- šiame sparčiame pasaulyje vaikas lengviau priims pokyčius;
- vaikas jausis mylimas ir mokysis išreikšti savo meilę.
Taigi pritaikius koncentruotą jogos pratimų grupę, galima patobulinti ne tik savo fizinę būklę ir koordinaciją, kuri taip reikalinga kasdienėje muzikanto veikloje, sumažinti kasdieninę įtampą ir agresiją, be kurių, tikriausiai, neįsivaizduojame šių laikų kasdienybės, bet ir ugdyti ištvermingumo ir pasiaukojimo savybes, charakterį, dvasinį ir fizinį tobulėjimą, kurie, be abejo, tiesiogiai sąlygoja kiekvieno mūsų profesinės karjeros kelio sėkmę.
Literatūros sąrašas.
- Kelly Mernaugh “Taisyklingas judėjimas“
- Haruko Takaoka “Mokymasis gali buti smagus”
- http://www.wellbalancedpianist.com/bplinks.htm
- http://www.goldenkeypianoschool.com/MasterClassesandWorkshops.html
- Iš Kauno muzikos mokyklų fortepijono dėstytojų patirties // Pedagoginės praktikos metodika. V., 1985, p. 17 – 25.
- Majorovas V. Pratimai koordinuojantys rankų ir pirštų judesius – Kaunas, 1988
- Majarovas V. Pianisto rankos. – Kaunas; Šviesa, 1988
- Roskell P. Joga pianistams // Muzikos barai. – 1998. – Nr. 17
- https://www.kjs.lt
- http://www.yogaguru.lt
Pranešimo trukmė: 30 min.